Krvavi stropi samurajev v templjih Kyota


Malo ljudi ve, da lahko v nekaterih templjih v Kyotu še danes vidiš krvave odtise stopal, dlani in teles. Ti temni madeži niso plod umetnosti ali nesreče, temveč ostanek resničnega in tragičnega dogodka iz leta 1600, ko je padel grad Fushimi.

V tistem času je bila Japonska razdeljena med dve veliki sili – Toyotomijevo in Tokugawovo stran. Grad Fushimi je branila skupina okoli 380 samurajev, zvestih šogunu Tokugawa Ieyasuju. Kljub obupanemu položaju so vztrajali v boju, dokler jim ni bilo jasno, da so obsojeni na padec. Da ne bi padli v roke sovražniku in osramotili svojega gospodarja, so samuraji izbrali častno smrt po samurajskem kodeksu – seppuku (harakiri).

Po njihovem množičnem samomoru so preostali zavezniki želeli ohraniti spomin na to izjemno zvestobo in žrtev. Deske, na katerih so samuraji umrli, prepojene s krvjo, so bile kasneje prenesene v pet različnih templjev v Kyotu in vgrajene v strope. Tako so ustvarili poseben, skoraj svet kraj spomina – danes znan kot “krvavi stropi” (血天井 chitenjō).

Te templje lahko obiskovalci še danes vidijo:

  • Yūgen-in (幽玄院) – del slavnega templja Daitoku-ji
  • Genkō-an (源光庵) – znan tudi po oknih razsvetljenja in zmote
  • Shōden-ji (正伝寺) – tempelj s čudovitim pogledom na goro Hiei
  • Hōsen-in (宝泉院) – tempelj v Ohari, znan po vrtu in miru
  • Kosho-ji (興聖寺) – manj znan tempelj z bogato zgodovino

Ti stropi niso le zgodovinska zanimivost. So tudi opomin na skrajno zvestobo, ki presega življenje, in na težka moralna vprašanja, s katerimi so se samuraji spopadali v obdobju vojne in časti.

vir in slike: https://www.amusingplanet.com/2018/05/the-blood-stained-ceilings-of-kyotos.html